Jak dobrać napęd do bramy przesuwnej, skrzydłowej, garażowej?

Jak właściwie dobrać napęd do bramy ?

Brama skrzydłowa – jak dobrać napęd? 

Przy wyborze napędu do bramy skrzydłowej należy zwrócić uwagę na wagę oraz długość skrzydeł jak również gęstość ich wypełnienia. W przypadku gdy skrzydło posiada bardzo gęste lub pełne wypełnienie, napęd należy dobrać z dużym naddatkiem mocy w przeciwnym razie nie poradzi sobie przy silniejszych podmuchach wiatru. W zależności od konfiguracji i specyfikacji pracy, konieczne może okazać się również zastosowanie zamka pionowego zapobiegającego cofaniu skrzydeł już po zamknięciu. Siłowniki współpracujące z bramami skrzydłowymi zawsze posiadają określony zakres pracy. To czy dany siłownik umożliwi otwarcie bramy do kąta 90st możemy wyczytać z tabel producentów wykorzystując pomiary (odległość osadzenia zawiasów skrzydła od osi mocowania siłownika). Napędy z silnikami 24V zapewniają większe możliwości co do liczby przeprowadzonych cykli pracy w ciągu określonego przedziału czasowego natomiast silniki 230V zapewniają dużo lepsze właściwości samohamowne.

Brama przesuwna – jak dobrać napęd? 

Przy wyborze napędu do bramy przesuwnej głównym czynnikiem definiującym poprawną pracę jest waga bramy, istotna okaże się również jej długość w przypadku bardzo długich bram. Aby mieć pewność że waga bramy nie przewyższa mocy napędu, należy zawsze doliczać minimum  30% do jej wagi. Przykładowo brama ważąca 280kg + 30% = 364 kg ( napęd określający mianem 400kg w przypadku w pełni sprawnych rolek jezdnych pozwoli na poprawna pracę). Dobrze jest wybierać napędy z dużo większym naddatkiem co przyczyni się do wieloletnich oszczędności wskutek mniejszego przeciążenia i zużycia podzespołów. Napędy z silnikami 24V zapewniają większe możliwości co do liczby przeprowadzonych cykli pracy w ciągu określonego przedziału czasowego.

Napędy do bramy w technologii bezszczotkowej

W przypadku ciężkich bram, konieczności pracy intensywnej czy też szybszego otwierania bramy polecamy technologię bezszczotkowe – ta nowa generacja napędów do bram posesyjnych odznacza się wyjątkową żywotnością, możliwością realizacji nawet kilkuset cykli bez przerwy a także 2x większa prędkość otwierania 24m/minutę! Z dodatkowych zalet napędów bezszczotkowych można wymienić wyraźnie mniejsze zużycie energii, cichszą pracę i bardziej płynną pracę. 

Brama garażowa – jak dobrać napęd? 

Dobór napędu dla bramy garażowej należy rozpatrywać uwzględniając wagę bramy to czy jest oryginalnym wypełnieniem czy posiada dodatkowe elementy, jej szerokość oraz wysokość co przekłada się na powierzchnię wyrażoną w m2. Przykładowo napędy w większości dla bram do 7m2 mają moc 600N,  7-10m2 napędza 800N napęd oraz 1000N mocy do powierzchni max 15m2. Wysokość bramy jest również bardzo ważna przy wyborze długości szyny, różni się nieznacznie w przypadku bram, segmentowych, uchylnych licowanych z czołem jak również uchylnych z częścią poszycia wystającą poza linię osadzenia po całkowitym otwarciu. Cichszą pracę zdecydowanie zapewnią szyny wykorzystujące pasek. Do bram uchylnych gdzie naprężenia chwilowe są dużo większe niż w bramach segmentowych, lepiej spisują się szyny wykorzystujące łańcuch poprzez większą odporność przed zerwaniem.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji odnośnie doboru automatyki do bram zapraszamy do kontaktu.