Jak czyścić i dbać o ogrodzenie?

Twoje ogrodzenie to wizytówka Twojej posesji. Aby przez lata zachowało estetyczny wygląd i pełniło swoją funkcję, wymaga regularnej pielęgnacji. Niezależnie od tego, czy masz ogrodzenie stalowe, aluminiowe, murowane czy drewniane, odpowiednia konserwacja zapewni mu długą żywotność.

Ogrodzenia stalowe – trwałość i elegancja

Ogrodzenia stalowe to synonim wytrzymałości. Aby utrzymać je w doskonałym stanie, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Regularne oczyszczanie: Brud, pył, liście czy ptasie odchody to wrogowie każdego ogrodzenia. Regularnie oczyszczaj powierzchnię ogrodzenia delikatnymi detergentami i miękką szczotką. Zwróć szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca, takie jak łączenia elementów. Porada: woda z dużą ilością minerałów prosto ze studni po wyschnięciu zostawić może mało estetyczne białe ślady, dlatego warto stosować zmiękczoną wodę, deszczówkę bądź po myciu przetrzeć powierzchnię suchą ściereczką.
  • Ochrona antykorozyjna: Elementy ogrodzeń są zabezpieczone warstwą cynku oraz pomalowane proszkowo, więc ryzyko korozji jest minimalne. Warto obserwować swoje ogrodzenie i w przypadku uszkodzeń mechanicznych i uszkodzenia powłok zabezpieczających, dokonać ich napraw.
  • Konserwacja elementów ruchomych: Zawiasy, rolki, zamki i inne elementy ruchome wymagają regularnego smarowania. Dzięki temu będą działać płynnie i nie zacinać się. Przy okazji smarowania warto sprawdzić też stopień zużycia – najlepiej oceni to wykwalifikowany technik od bram i automatyki.
  • Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi: Uderzenia, otarcia czy zarysowania mogą uszkodzić powłokę ochronną i przyspieszyć proces korozji.

Ogrodzenia aluminiowe – lekkość i nowoczesność

Ogrodzenia aluminiowe są lekkie, odporne na korozję i łatwe w utrzymaniu czystości. Jednak i one wymagają odpowiedniej pielęgnacji:

  • Czyszczenie: Do mycia ogrodzenia aluminiowego wystarczy woda z chemią bez dodatku agresywnych dodatków czy kwasów, przyda się też miękka ściereczka lub mikrofibra. Unikaj szorstkich szczotek, które mogą zarysować powierzchnię. Zanim przystąpisz do przecierania ogrodzenia szmatką warto wcześniej spłukać pył, piasek i kurz aby zminimalizować ryzyko zarysowania powierzchni malowanych.
  • Usuwanie uporczywych zabrudzeń: W przypadku trudnych zabrudzeń, takich jak plamy z żywicy czy smoły, można zastosować specjalistyczne środki czyszczące przeznaczone do aluminium i postępować zgodnie z instrukcją producenta.

Ogrodzenia drewniane – naturalne piękno i ciepło

Drewniane ogrodzenia dodają ciepła i rustykalnego charakteru każdej posesji. Aby cieszyć się ich pięknem przez długie lata, należy o nie odpowiednio dbać:

  • Impregnacja: Drewno jest podatne na działanie wilgoci, szkodników i promieniowania UV. Regularna impregnacja specjalnymi preparatami zabezpieczy je przed niszczącymi czynnikami. Na rynku jest dostępna duża bardzo impregnatów i farb do drewna.
  • Usuwanie mchów i porostów: Mchy i porosty mogą uszkodzić strukturę drewna. Regularnie oczyszczaj ogrodzenie z tych organizmów, używając specjalnych środków. W przypadku pojawienia się sinizny na drewnie konieczne będzie jej zeszlifowanie, nałożenie impregnatu oraz farby.
  • Malowanie: Co kilka lat odnawiaj powłokę malarską, aby chronić drewno przed wilgocią i promieniowaniem UV. Wybieraj farby przeznaczone do drewna, które zapewnią długotrwałą ochronę.

Ogrodzenia murowane

W przypadku ogrodzeń murowanych zaleca stosowanie się do instrukcji producenta, dzięki dedykowanej chemii warto impregnować ogrodzenie aby było bardziej odporne na zabrudzenia oraz wchłanianie wody. Do ogrodzeń murowanych pomocna będzie myjka ciśnieniowa odpowiednio używana pomoże w usuwaniu zabrudzeń, mchów czy porostów.

Jeśli potrzebujesz odpowiedniej chemii, środków smarujących, impregnatów lub zlecić nam usługę kompleksowego czyszczenia ogrodzenia- zapraszamy do kontaktu.

Pamiętaj, że regularna konserwacja ogrodzenia to najlepsza inwestycja w jego trwałość i estetykę. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji Twoje ogrodzenie będzie służyło Ci przez wiele lat!